Personakt Antavla

Olof Svensson

Bonde. Blev högst 72 år.

Far:Sven Håkansson
Mor:Ingrid Olofsdotter

Född:1654. [1]Baseras på uppgift i husförhörslängd.
Bosatt:1688 Norrskog, Bäckaby (F). [2]1/2 Norrskog
Per och hustru
Olof och hustru.

Förekommer ej på platsen i tidigare mantalslängd.
 
Bosatt:1689 Norrskog, Bäckaby (F). [3]
Bosatt:1689 Norrskog, Bäckaby (F). [4]1/2 Norrskog
Per och hustru
Olof och hustru.
 
Bosatt:1691 Norrskog, Bäckaby (F). [5]Norrskog
Jöns ?
Per Jonsson
Britta Månsdotter
Olof Svensson
Karin Persdotter
Beritta Persdotter
Per Persson
Marit Nilsdotter.
 
Västra härads ting:1691-09-23 Sävsjö, Norra Ljunga (F). [6]1691-09-23 §9, Olof Svensson
Domboksregister, Västra härad, Jönköpings län
Datum 1691-09-23 §9
Ärende Tvist om gårdsköp
Ting Ordinarie höstting i Sävsjö i Norra Ljunga socken.
Paragrafnumrering i domboken saknas i detta tingsavsnitt.

Omnämnda personer:
Kärande Gertrud Nilsdotter, änka i Stora Torp, Ramkvilla
Forts. från 1691-05-22 §10.
Svarande Olof Svensson i Norrskog, Bäckaby
Svåger till Gertrud Nilsdotter.
Omnämnd Johan Stålhammar, ryttmästare
Omnämnd Nils Svensson
Bror till Olof Svensson.
Omnämnd Sven Olofsson i Slätteryd
Morbror till bröderna.
 
Bosatt:1692 Norrskog, Bäckaby (F). [7]Norrskog
Jöns Torkelsson [död 1694, gift med Kerstin Nilsdotter]
?? Jönsson
Britta Månsdotter
Britta Persdotter
Olof Svensson
Karin Persdotter
?? Persson.
 
Västra härads ting:1697-06-10 Vrigstad (F). [8]1697-06-10 §54, Olof Svensson
Domboksregister, Västra härad, Jönköpings län
Datum 1697-06-10 §54
Ärende Uppbud
Ting Uppbud, inteckningar m.m. vid sommartinget i Vrigstad i Vrigstads socken.

Omnämnda personer / Noteringar

Stora Torp, Ramkvilla
3/4, 1 gången.
Säljare Olof Svensson i Norrskog, Bäckaby
Köpare Måns Svensson
Bror till Olof Svensson.
 
Bosatt:1705 Norrskog, Bäckaby (F). [9]
Bosatt:1706 Norrskog, Bäckaby (F). [10]
Bosatt:1707 Norrskog, Bäckaby (F). [11]
Bosatt:1717 Norrskog, Bäckaby (F). [12]
Bosatt:1721 Norrskog, Bäckaby (F). [13]Norrskog
Olof och hustru
pig. Kerstin.
 
Gåva till kyrkan:1722 Norrskog, Bäckaby (F). [14]"Oluf i Norrskog | 6".
Västra härads ting:1723-10-26 Vrigstad (F). [15]1723-10-26 §42, Karin Persdotter
Domboksregister, Västra härad, Jönköpings län
Datum 1723-10-26 §42
Ärende Intygande
Ting Ordinarie höstting i Vrigstad i Vrigstads socken.

Omnämnda personer:
Omnämnd Nils Persson i Rödja Brogård, Norra Sandsjö
Syskonbarn till Ingrid Persdotter.
Omnämnd Ingegärd, änka i Norrskog, Bäckaby
Moster till Ingrid Persdotter.
Omnämnd Ingrid Persdotter, piga
Avliden. Funnen död i "sjön" vid Kalmar.
Omnämnd Johan Norlin, frälsefogde i Norrskog, Bäckaby
Syskonbarn till Ingrid Persdotter.
Omnämnd Peter Norlin, tullskrivare i Växjö
Syskonbarn till Ingrid Persdotter.
Omnämnd Olof Svensson i Norrskog, Bäckaby
Avliden.
Omnämnd Karin Persdotter i Norrskog, Bäckaby
Varit gift med Olof Svensson. Syskonbarn till Ingrid Persdotter.
Omnämnd Brita Persdotter, hustru i
Syskonbarn till Ingrid Persdotter.
 
Bosatt:1724 Norrskog, Bäckaby (F). [16]Norrskog
Olof, änkling
son Nils
pig. Kerstin.

Förekommer ej på platsen i senare mantalslängd.
 
Bosatt:1726 Norrskog, Bäckaby (F). [1]Uppges vara född 1654.

Noterad död 1726-02-11.
 
Död:1726-02-11 Norrskog, Bäckaby (F). [1]Baseras på uppgift i husförhörslängd.

”[Född] 1654 Olof Nilsson, död den 11 Februarii 1726.”
 

Äktenskap med Karin Persdotter (1668 - 1722)

Vigsel:1688 Bäckaby (F). [17]Baseras på uppgift i dödsnotis.

Barn:
Ingrid Olofsdotter (1688 - 1737)
Sven Olofsson (1691 - )
Jöns Olofsson (1698 - )
Kerstin Olofsdotter (1701 - 1703)
Nils Olofsson (1704 - 1776)

Källor

[1]Fröderyd (F) AI:1 (1720-1736) Bild 66 / sid 58 (AID: v22732.b66.s58, NAD: SE/VALA/00087)
  
[2]Mantalslängder 1642-1820, Mantalslängder 1642-1820 Jönköpings län, SE/RA/55203/55203.05/45 (1688), bildid: A0006999_00125
  
[3]Bäckaby C:1 (1688-1714) Bild 33 / sid 59 (AID: v33347.b33.s59, NAD: SE/VALA/00051)
  
[4]Jönköpings läns landskontor EIc:3 (1689-1689) Bild 3150 / sid 613 (AID: v400795a.b3150.s613, NAD: SE/VALA/01971)
  
[5]Domkapitlet i Växjö FII:12 Bild 223, Sid 431, NAD: SE/VALA/00507
  
[6]Göta Hovrätt - Advokatfiskalen Jönköpings län (F) EVIIAAAC:63 (1691-1694) Bild 830 (AID: v190340.b830, NAD: SE/VALA/0382503)
  
[7]Domkapitlet i Växjö FII:11 (1672-1694) Bild 478 / sid 933 (AID: v41166.b478.s933, NAD: SE/VALA/00507)
  
[8]Göta Hovrätt - Advokatfiskalen Jönköpings län (F) EVIIAAAC:64 (1695-1697) Bild 2940 (AID: v190341.b2940, NAD: SE/VALA/0382503)
  
[9]Bäckaby C:1 (1688-1714) Bild 62 / sid 117 (AID: v33347.b62.s117, NAD: SE/VALA/00051)
  
[10]Bäckaby C:1 (1688-1714) Bild 66 / sid 125 (AID: v33347.b66.s125, NAD: SE/VALA/00051)
  
[11]Bäckaby C:1 (1688-1714) Bild 69 / sid 131 (AID: v33347.b69.s131, NAD: SE/VALA/00051)
  
[12]Bäckaby AI:1 (1717-1733) Bild 18 / sid 27 (AID: v19537.b18.s27, NAD: SE/VALA/00051)
  
[13]Jönköpings läns landskontor EIc:33 (1721-1721) Bild 9520 / sid 1510 (AID: v400825.b9520.s1510, NAD: SE/VALA/01971)
  
[14]Bäckaby kyrkoarkiv, Kyrkoräkenskaper. Huvudräkenskaper, SE/VALA/00051/L I a/1 (1645-1724), bildid: C0021189_00142
  
[15]Göta Hovrätt - Advokatfiskalen Jönköpings län (F) EVIIAABA:612 (1723) Bild 11370 / sid 1129 (AID: v324007.b11370.s1129, NAD: SE/VALA/0382503)
  
[16]Jönköpings läns landskontor EIc:37 (1724-1724) Bild 6020 / sid 615 (AID: v400829a.b6020.s615, NAD: SE/VALA/01971)
  
[17]1077.4.45800, [Jönköping] Bäckaby, CI:2, Födde,Död, 1715 - 1739, 0/125, Bild 76 av 86
Norrskog, Bäckaby (F)